Bieg Sapiehów - Kodeń ZAPRASZA BIEGACZY
Zobacz też: kajaki.nadbugiem.pl | koden.com.pl
Aktualności
|
2021-07-22

XXI  BIEGU  SAPIEHÓW  KODEŃ  2021

Rozgrywany w Kodniu od dwudziestu lat Bieg Sapiehów, stał się imprezą rangi międzynarodowej. Nasz bieg obok  aspektu  sportowego, służy  również  popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, wypoczynku połączonego z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic.

Impreza, rozgrywana jest od  2000 roku, obok biegu głównego na dystansie 15 km, organizujemy również Małe Biegi Sapiehów na 800 i 1200 metrów, a także Bieg Przedszkolaka (ok. 200 m), od niedawna włączono również nordic walking na dystansie 5 km pod nazwą Marsz nad Bugiem.

Bieg Sapiehów na stałe wpisał się w historię Kodnia, a także w jego współczesność, obok Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, przyczynia się do popularyzacji Kodnia i okolic w kraju i za granicą. Bieg rozgrywany w środku lata (zawsze pierwsza sobota sierpnia), prawie w samo południe, przez samych uczestników zawodów nazwany został „piekielną kodeńską piętnastką”. W swojej dwudziestoletniej historii dorobił się swojej legendy oraz wiernych tej legendzie uczestników, którzy w swoich kalendarzach biegowych wpisywali kodeńską imprezę.

Bieg Sapiehów to przedsięwzięcie obok, której wyrosło wiele dodatkowych  działań promujących bogatą kulturę regionu, w tym wątek religijnej różnorodności, czy  nadbużańską przyrodę, popularyzował również spływy kajakowe Bugiem, umożliwiał poznanie smaków miejscowej kuchni, korzystanie z bogatych w jagody i grzyby okolicznych lasów. Wszystko to sprawiało, że ten zakątek coraz częściej odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale  turyści. Mamy więc świadomość, że pewien cel organizacji biegów,  był  konsekwentnie realizowany.

            Doroczna impreza odbywała się dzięki zaangażowaniu autentycznych społeczników, dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałego serca, którzy oddają swoje siły i środki, aby co roku na starcie mogli stanąć biegacze, aby ich godnie i serdecznie, jak to na Podlasiu, przyjąć.

Wiemy, z relacji uczestników, że podoba im się w Kodniu, że ciekawi ich ten zakątek Polski. Takie opinie wyzwalają w nas, organizatorach biegu, dodatkowe siły, aby impreza mogła być kontynuowana.

            W ubiegłym roku Bieg Sapiehów się nie odbył. Komitet Organizacyjny  Biegu Sapiehów  w Kodniu, w porozumieniu z władzami samorządowymi Gminy Kodeń podjął decyzję o przełożeniu  dwudziestej pierwszej edycji Bieg Sapiehów oraz  wszystkich innych imprez, które biegowi towarzyszą. Powodem przełożenia zaplanowanej na 1 sierpnia 2020 r. imprezy, była sytuacja epidemiologiczna na terenie naszej gminy oraz gmin sąsiednich. Uznaliśmy wspólnie, że przeprowadzanie międzynarodowej imprezy w takich warunkach, kiedy uczestnikami są zawodnicy z całej Polski, znaczna cześć także zza  wschodniej granicy, w różnym przedziale  wiekowym, w  tym dzieciaki  w  wieku  przedszkolnym, niosło zbyt  duże  zagrożenie, a przede wszystkim ogromne wyzwanie dla organizatorów.

            Społeczna forma działania, zaangażowanie licznych wolontariuszy, koszty związane z organizacją imprezy jak również warunki, które musielibyśmy spełnić w sytuacji zagrożenia COVID-19, skłoniły nas do podjęcia takiej decyzji.

            W tym roku „piekielna kodeńska piętnastka”, która ma piękną tradycję imprez rekreacyjno-sportowych Południowego Podlasia, znowu wraca do kalendarza biegowego. Zgodnie z naszą dewizą „ Tradycja i obowiązek” organizujemy XXI Bieg Sapiehów i II Marsz nad Bugiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów biegania do zmierzenia się z  dystansem, zwolenników marszu z kijkami, do „spaceru” po urokliwych  nadbużańskich trasach.  Zapraszamy do Kodnia, tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia, zawodników i kibiców, turystów i pielgrzymów, bo przecież Kodeń to piękno natury  i bogactwo dziejów. 

                                 Dominik Nazaruk                                            Jacek Malarski

                        dyrektor Biegu Sapiehów                              Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt: dyr. Biegu Sapiehów -Dominik Nazaruk: 502047521; e-mail: dominik.nazaruk@interia.pl

Jacek Malarski – Towarzystwo Przyjaciół Kodnia: 509187416; e-mail: tp.koden@gmail.com

Losowe zdjęcie

XVII Bieg Sapiehów - ZAPRASZAMY!

XVII BIEG SAPIEHÓW Komitet Organizacyjny Biegu Sapiehów gorąco zaprasza wszystkich sympatyków oraz kibiców na XVII edycję naszej imprezy sportowo-rekreacyjnej, która tradycyjnie rozpocznie się o godz. 13:00, w pierwsza sobotę sierpnia 6.08.2016 r. Bieg Sapiehów to impreza już rangi międzynarodowej, posiadająca aspekt nie tylko sportowy, służy również popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, wypoczynku połączonego z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic. Impreza, zapoczątkowana w 2000 roku, co roku gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Podczas ubiegłorocznego biegu wystartowało 237 zawodników z całej Polski...

Partnerzy