Bieg Sapiehów - Kodeń ZAPRASZA BIEGACZY
Zobacz też: kajaki.nadbugiem.pl | koden.com.pl
Aktualności
|
2018-07-16

Projekt medalu XIX BS i kilka słów o nim

 

Już mamy projekt tegorocznego medalu. Otrzymają go wszyscy uczestnicy Biegu Sapiehów, którzy dobiegną do mety, pokonując dystans 15km.

Medal upamiętnia XIX Bieg Sapiehów, nawiązuje również do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na medalu znajduje się projekt Pomnika Odzyskania Niepodległości, który zostanie odbudowany w Kodniu. Nowy pomnik powstanie według projektu artysty-rzeźbiarza Roberta S. Mitury z Białej Podlaskiej. Granitowy obelisk zwieńczy rzeźba orła w koronie, trzymającego w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczone zostaną dwie tablice: historyczna z 1928 r. oraz współczesna, upamiętniająca Stulecie Odzyskania Niepodległości. Monument stanie w centrum miejscowości (w parku), nieopodal Bazyliki św. Anny. Odsłonięcie planowane jest 11 listopada br., podczas obchodów Święta Niepodległości.

 

Kilka słów o historii pomnika z 1928r

Od początku 1928 r. w całej Polsce przygotowywano się do uczczenia 10. rocznicy odzyskania niepodległości. W wielu miejscowościach naszego kraju i regionu społeczności lokalne podejmowały z tej okazji różne przedsięwzięcia. Swój udział w obchodach rocznicowych mieli również mieszkańcy Kodnia. Wyrazem patriotyzmu był pomnik 10-lecia Niepodległości,  Pomnik usytuowano w pobliżu Placencji, u zbiegu ulic Terespolskiej i 3 Maja (obecnie 1 Maja). Uroczyste odsłonięcie odbyło się 11 listopada 1928 r., przy licznie zgromadzonej publiczności.

Losy pomnika były jednak równie tragiczne jak losy Polski. Podczas wojny okupanci hitlerowscy usunęli godło narodowe wieńczące pomnik.
W 1952 r., na mocy decyzji władz komunistycznych, cokół został rozebrany. Kilka lat później w tym miejscu ustawiono murowany krzyż, ufundowany przez Ojców Oblatów.

W tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości podjął inicjatywę zbiórki pieniędzy w celu odbudowania pomnika.

 

Losowe zdjęcie

Wyniki XVI Biegu Sapiehów

Partnerzy