XXI Bieg Sapiehów odwołany

KOMITET  ORGANIZACYJNY

XXI BIEGU SAPIEHÓW  KODEŃ  2020

Bieg Sapiehów, rozgrywany w Kodniu jest od dwudziestu lat, impreza rangi międzynarodowej,  posiadająca  aspekt   nie   tylko  sportowy, służy  również  popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, wypoczynku połączonego z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic.

Impreza, rozgrywana jest od  2000 roku, obok biegu głównego na dystansie 15 km, zorganizowano również Małe Biegi Sapiehów na 800 i 1200 metrów, a także Bieg Przedszkolaka (ok. 200 m), w roku ubiegłym włączono również nordic walking na dystansie 5 km pod nazwą Marsz nad Bugiem.

Bieg Sapiehów na stałe wpisał się w historię Kodnia, a także w jego współczesność, obok Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, przyczynia się do popularyzacji Kodnia i okolic w kraju i za granicą. Bieg rozgrywany w środku lata (zawsze pierwsza sobota sierpnia), prawie w samo południe, przez samych uczestników zawodów nazwany został „piekielną kodeńską piętnastką”. W swojej dwudziestoletniej historii dorobił się swojej legendy oraz wiernych tej legendzie uczestników, którzy w swoich kalendarzach biegowych wpisywali kodeńską imprezę.

Bieg Sapiehów to przedsięwzięcie obok, której wyrosło wiele dodatkowych  działań promujących bogatą kulturę regionu, w tym wątek religijnej różnorodności, czy  nadbużańską przyrodę, popularyzował również spływy kajakowe Bugiem, umożliwiał poznanie smaków miejscowej kuchni, korzystanie z  jagodowo-grzybowych lasów. Wszystko to sprawiało, że  ten zakątek coraz częściej odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale  turyści. Mamy więc świadomość, że pewien cel organizacji biegów,  był  konsekwentnie realizowany.

            Doroczna impreza odbywała się dzięki zaangażowaniu autentycznych społeczników, dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałego serca, którzy oddają swoje siły i środki, aby co roku na starcie mogli stanąć biegacze, aby ich godnie i serdecznie, jak to na Podlasiu, przyjąć.

Wiemy, z relacji uczestników, że podoba im się w Kodniu, że ciekawi ich ten zakątek Polski. Takie opinie wyzwalają w nas, organizatorach biegu, dodatkowe siły, aby impreza mogła być kontynuowana.

Komitet Organizacyjny Biegu Sapiehów przez wszystkie te lata starał się nawiązywać do historii naszej ojczyzny lub też dziejów Kodnia.

W roku 2013 w sposób szczególny upamiętnialiśmy 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego i zwycięską  bitwę  o  Kodeń  w  nocy  z 22 na 23 stycznia. W  2018 – 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz odbudowę pomnika z tej okazji, którą zainicjowało Towarzystwo Przyjaciół Kodnia. W 2011 roku pamiętaliśmy o 500 leciu założenia miasta Kodnia przez Jana Sapiehę, w ubiegłym roku jubileusz 20 lecia założenia naszego stowarzyszenia. W tym, przy okazji 100 bitwy warszawskiej z 1920 roku, zamierzaliśmy przypomnieć o ciężkich walkach, które na początku sierpnia na linii Bugu toczyły bohaterskie pułki  strzelców podhalańskich. Wszystkie te ważne rocznice upamiętniane były na medalu wręczanym  zawodnikom, którzy ukończą „piekielną kodeńską piętnastkę”. Dodać należy, że uczestnicy biegu bardzo sobie cenią nasz medal.

Przewodnim hasłem Biegu Sapiehów jest „Tradycja i obowiązek”, przez ponad dwadzieścia lat ogromna rzesza autentycznych społeczników zaangażowana była w jego organizację i realizację. Warto pamiętać, że Bieg zapoczątkował Maratończyk z Kodnia Jan Kulbaczyński, ale nazwę wymyślił niezapomniany proboszcz kodeński ojciec Stanisław Wódz. Od początku z biegiem związani są  Dominik NazarukJacek MalarskiAgnieszka NowackaWanda Kopczyńska,  Iwona HordyjewiczWiesław Witkowicz, a także świętej pamięci Józef Tymoszuk, czyli osoby związane z głównym organizatorem imprezy – Towarzystwem Przyjaciół Kodnia oraz Andrzej Kołpak z Białej Podlaskiej, ale rodem z Kodnia. Bieg Sapiehów to także impreza „rodzinna”, bowiem organizatorów aktywnie wspierają ich najbliżsi, dzieci i krewni. 

Tylko my, organizatorzy, a także nasi najbliżsi wiedzą ile czasu, wytrwałości i cierpliwości trzeba było wykazać, żeby przez te ponad dwadzieścia lat pokonywać setki trudności związanych z organizacją biegu. Kameralna, w gruncie rzeczy lokalna impreza, stała się w końcu przedsięwzięciem cenionym w kraju i zagranicą, stała się w końcu legendarną „kodeńską piekielną piętnastką”. Bieg Sapiehów jest wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez biegowych, 15 kilometrowa trasa posiadająca atestację PZLA znana jest wielu zawodnikom z całej Polski, jak i biegaczom zagranicznym (w biegu startowali Białorusini, Francuzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Włosi).

Tylko my organizatorzy wiemy, jakie trudności trzeba pokonać, żeby taką imprezę przeprowadzić, ile pism napisać, rozmów odbyć, żeby policja, straż pożarna, straż graniczna, mogły pozytywnie zaopiniować organizację  imprezy, żeby ma końcu Urząd  Marszałkowski wydał decyzję zezwalającą na wykorzystanie dróg publicznych w sposób szczególny. Z biegiem lat nabieraliśmy doświadczenia, spotykaliśmy również ludzi niezwykle życzliwych, którzy udzielali nam rad oraz ogromnej pomocy, byli policjanci, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej, urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego różnych departamentów, instytucje zarządzające drogami publicznymi, pracownicy Urzędu Gminy Kodeń oraz  jednostek temu urzędowi podlegających.

Czasami trafialiśmy na trudności niemal nie do pokonania, na przykład dotyczące organizacji ruchu w terminie zawodów. Podobno pojawiały się protesty i skargi od innych użytkowników dróg (do organizatorów nigdy takie skargi nie wpłynęły), że blokujemy drogi, utrudniamy przejazd, że bieg powoduje korki, a ruch wstrzymywany jest na długi czas. Najciekawsze, że nie spotkaliśmy się z takimi argumentami, kiedy ulica Polna stała się praktycznie obwodnicą Kodnia. Kto wie, może te skargi i protesty pochodzą od właścicieli i kierowców wielkich i ciężkich ciężarówek  wpływających na systematyczne pogarszanie się stanu dróg wokół Kodnia, w tym na wręcz rozjeżdżanie naszej drogi gminnej – ulicy Polnej, zbudowanej ogromnym kosztem, także z budżetu gminy. Pomimo to, dzięki wsparciu osób życzliwych  wiele trudności udawało się nam pokonać.

            W tym roku Bieg Sapiehów się nie odbędzie. Komitet Organizacyjny  Biegu Sapiehów  w Kodniu, w porozumieniu z władzami samorządowymi Gminy Kodeń podjął decyzję o przełożeniu naszej międzynarodowej imprezy sportowo-rekreacyjnej – XXI Bieg Sapiehów oraz  wszystkich innych imprez, które biegowi towarzyszą.

            Powodem przełożenia zaplanowanej na 1 sierpnia 2020 r. imprezy, jest sytuacja epidemiologiczna na terenie naszej gminy oraz gmin sąsiednich, w związku z rozprzestrzenianiem się  zagrożenia koronawirusem COVID-19.

W ostatnich dniach, na terenie Gminy Kodeń oraz w gminach ościennych obserwujemy wzrost zakażeń COVID-19. Wielu mieszkańców w naszej gminie objętych została kwarantanną, instytucje oraz sklepy funkcjonują w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

            Przeprowadzanie międzynarodowej imprezy w takich warunkach, kiedy uczestnikami są zawodnicy z całej Polski, znaczna cześć także zza  wschodniej granicy, w różnym przedziale  wiekowym, w  tym dzieciaki  w  wieku  przedszkolnym, niesie  duże  zagrożenie, a przede wszystkim ogromne wyzwanie dla organizatorów.

            Społeczna forma działania, zaangażowanie licznych wolontariuszy, koszty związane z organizacją imprezy jak również warunki, które musielibyśmy spełnić w sytuacji zagrożenia COVID-19, skłoniły nas do podjęcia takiej decyzji.

            Komitet Organizacyjny  Biegu Sapiehów  w Kodniu pragnie podziękować wszystkim instytucjom, które podjęły działania związane z organizacją tegorocznej edycji biegu:  Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego, a w szczególności Departamentom Promocji, Sportu i Turystyki oraz Infrastruktury i Majątku Województwa, a także Komendom Policji w Lublinie i w Białej Podlaskiej, Komisariatowi w Terespolu, Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, Zarządom Dróg Wojewódzkich i Powiatowych, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej.

            Serdecznie dziękujemy Panu Marszałkowi za to, że ponownie zaszczycił bieg swoim patronatem, Zarządowi Województwa za udzielone wsparcie.

            Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim, którzy podjęli już szereg działań związanych z organizacją dwudziestej pierwszej edycji Biegu Sapiehów. Mamy głęboką nadzieję, że „piekielna kodeńska piętnastka”, która ma piękną tradycję imprez rekreacyjno-sportowych Południowego Podlasia, przezwycięży zarazę i odbędzie się w innym, bezpiecznym dla wszystkich uczestników i sympatyków terminie.

            Jeszcze raz za wszystko wszystkim dziękujemy, pozostańcie zdrowi.

                                                                                                                  Do zobaczenia.

                                 Dominik Nazaruk                                            Jacek Malarski

                        dyrektor Biegu Sapiehów                              Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

Scroll to Top