XIX Bieg Sapiehów – sprawozdanie

XIX  BIEG  SAPIEHÓW

Komitet Organizacyjny Biegu Sapiehów i Towarzystwo Przyjaciół Kodnia dziękuje wszystkim uczestnikom, sponsorom i fundatorom oraz sympatykom i  kibicom obecnym na  XIX edycji naszej imprezy sportowo-rekreacyjnej, która tradycyjnie odbyła się w pierwszą sobotę sierpnia 2018 roku.

Honorowy patronat nad Biegiem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski. Biegowi patronowali także Starosta Bialski – Pan Mariusz Filipiuk oraz Pan Jerzy Troć – Wójt Gminy Kodeń.

Fundatorami pucharów w Małym Biegu Sapiehów byli: Wójt Gminy Kodeń – Jerzy TroćJacek Malarski – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu i dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu Piotr Skolimowski.

Bieg Sapiehów to impreza  rangi międzynarodowej,  posiadająca  aspekt   nie   tylko  sportowy, służy  również  popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, wypoczynku połączonego z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic.

Impreza, zapoczątkowana w 2000 roku, co roku gromadzi coraz większą liczbę uczestników. W tegorocznym roku biegu na mecie zameldowało się  103 zawodników. Uczestniczyli w nim sportowcy z  całej Polski, a także zagranicy (wschodniej) Białorusini i Ukraińcy i Rosjanin. Jak zwykle rozpiętość wiekowa zawodników była ogromna, od 16 lat do ponad 70. Dla najmłodszych zorganizowano  „Małe Biegi Sapiehów”, w tym cieszący się coraz większym zainteresowaniem  Bieg Przedszkolaka na dystansie ok. 400 m, który rozegrano drugi raz.

W tym roku Bieg Sapiehów jak najbardziej nawiązał do swojej legendarnej już nazwy, żar z nieba lał się ogromny, asfalt zmieniał stan skupienia, las nie dawał ochłody, czyli tradycyjna „piekielna kodeńska piętnastka”. Prawdziwy pogodowy rollecoaster, z piekła do nieba i z powrotem, bowiem najlepsi finiszowali w ulewnym deszczu, a później znów powróciło słońce, skwar i wysoka wilgotność.

Bieg Sapiehów na stałe wpisał się w historię Kodnia, a także w jego współczesność, obok Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, przyczynia się do popularyzacji Kodnia i okolic w kraju i za granicą. W roku ubiegłym obchodziliśmy jubileusz 90 rocznicy powrotu Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z wygnania do Kodnia. To również rocznica przybycia do Kodnia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ale warto przy tej okazji wspomnieć o  tegorocznych rocznicach.

W tym roku przypada 500 lat erygowania w Kodniu parafii rzymskokatolickiej, założyciel miasta Kodnia Jan Sapieha, w 1518 roku wzniósł kościół katolicki pod wezwaniem  Świętego Ducha.

Jakże zagmatwane i tragiczne są miejscowe dzieje, jakże ciekawe i niezwykłe, bujne jak nadbużańska przyroda. Odsyłamy Państwa do książki Jarosława  Onyszczuka rodem z Kodnia, również kilkakrotnego uczestnika Biegu. Książka pt. „Kodeń, od siedziby magnackiej do osady gminnej” jest do nabycia w księgarni Sanktuarium. W sapieżyńskich dziejach miejscowości pisze Andrzej Tłomacki – „Sapiehowie kodeńscy, historia rodu od kolebki do współczesności”.

No i wreszcie ten rok jest rokiem szczególnym z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

            W Kodniu trwają przygotowania do obchodów tej jakże ważnej dla nas wszystkich rocznicy. Chcąc uczcić ten wyjątkową jubileusz  5 grudnia 1917 roku, w rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego powstał  Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości, który za główny cel swojego istnienia postawił godne upamiętnienie setnej rocznicy, a przede wszystkim odbudowa Pomnika Odzyskania Niepodległości.

            Pomnik  został zbudowany w 10 rocznicę odzyskania niepodległości w 1928 roku, lecz został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. To tego PRL-owskie władze postarały się, by pomnik zapomniano. „Władzy ludowej” bardzo przeszkadzał pomnik chwały oręża polskiego, chwały marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamień pochodzący z monumentu użyła do budowy ubikacji przy ośrodku zdrowia. Na szczęście zachowała się  tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „Dziesięciolecie Niepodległości 11.XI.1928”.

Nowy pomnik powstanie według projektu artysty-rzeźbiarza Roberta S. Mitury. Formą będzie on nawiązywał do poprzedniego. Granitowy obelisk ozdobi orzeł w koronie, trzymający w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczone zostaną dwie tablice – historyczna z 1928 r. oraz współczesna – upamiętniająca 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Monument stanie w centrum miejscowości, nieopodal Bazyliki św. Anny. Odsłonięcie planowane jest w listopadzie, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Fundusze pochodzić będą ze środków własnych Gminy Kodeń, od sponsorów oraz ze sprzedaży cegiełek.  Osoby zainteresowane wsparciem tej patriotycznej inicjatywy mogą dokonać wpłaty na konto  z dopiskiem POMNIK.

Bieg Sapiehów jest wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez biegowych, piętnastokilometrowa trasa posiada atestację Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Warto pamiętać, że Bieg zapoczątkował Maratończyk z Kodnia Jan Kulbaczyński, ale nazwę wymyślił niezapomniany proboszcz kodeński ojciec Stanisław Wódz. Od początku z biegiem związani są  Dominik NazarukJacek MalarskiAgnieszka NowackaWanda Kopczyńska,  Iwona HordyjewiczWiesław Witkowicz, a także świętej pamięci Józef Tymoszuk, czyli osoby związane z głównym organizatorem imprezy – Towarzystwem Przyjaciół Kodnia oraz Andrzej Kołpak z Białej Podlaskiej, ale rodem z Kodnia. Bieg Sapiehów to także impreza „rodzinna”, bowiem organizatorów aktywnie wspierają ich najbliżsi, dzieci i krewni.

Wracając do tegorocznej edycji biegu, jak zwykle było gorąco, „piekielne” warunki zmusiły startujących do szczególnego wykazania hartu ducha i ciała. Najszybszy, podobnie jak w roku ubiegłym, był Andrzej Starżyński z Kurowa z czasem 00:50:44, drugi na mecie był Białorusin   Dzymitry Hryhoryeu  z Baranowicz  z czasem 00:50:49. Trzeci, prawie cztery minuty później, zameldował się  Grigorij Switicz  z Brześcia  (Białoruś) z czasem 00:54:25.

Wśród kobiet, pod nieobecność  Izabeli Trzaskalskiejktóra reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Berlinie, wygrała Białorusinka Elenę Shumik z Brześcia (01:02:31), druga była Anna Chustecka z Wisznic z czasem 01:10:33.   Miejsce trzecie zajęła Jolanta Żebrowska z Puław z czasem 01:16:07.  W roku ubiegłym wygrała Ukrainka Valentyna Kilijarska, natomiast Shumik była druga, a Chustecka trzecia.

Zwycięzcy, podobnie jak w ubiegłym roku, otrzymali puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz nagrodzeni zostali „Buławą Sapiehów”, które ufundowali  Wójt Gminy Kodeń – Pan Jerzy Troć oraz Towarzystwo Przyjaciół Kodnia.

            W sumie organizatorzy Biegu Sapiehów rozdali ponad 40 pucharów, w różnych kategoriach. Pucharami uhonorowano zawodników, którzy zajęli sześć pierwszych miejsc w kategorii open kobiet i mężczyzn, a także najmłodszych i najstarszych uczestników biegu, najlepszych z Lubelszczyzny i z Gminy Kodeń, najlepszego zawodnika ze służb mundurowych. Rozdano także puchary i nagrody rzeczowe w poszczególnych kategoriach wiekowych, puchary Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali także zawodnicy niepełnosprawni startujący w tegorocznym biegu.

            W Małym Biegu Sapiehów, na dystansie 800 metrów tryufowali: Lena Najdyhor (Piszczac) i Łukasz Marecki (Kodeń), natomiast 1200 metrów najszybciej pokonał Jakub Falkiewicz z Kodnia.

            W Biegu Przedszkolaka wystartowało blisko 50 małych uczestników (którym czasami towarzyszyli rodzice), nie tylko z Kodnia, na mecie oprócz medali, czekały na nich  wata cukrowa i lody.

Dla przedszkolaków,  start był szczególny ponieważ przypada w szczególnym roku dla tych najmłodszych mieszkańców naszej gminy, w sposób symboliczny rozpoczynają na kodeńskim Rynku swój bieg, aby go ukończyć w nowym przedszkolu, którego budowa dobiega końca.

Organizatorzy  Biegu Sapiehów gorąco dziękują wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ubiegłoroczna impreza  mogła się odbyć w odpowiednim wymiarze i na określonym poziomie. Dziękujemy przede wszystkim tym, którzy poprzez swoje zaangażowanie, pasję i poświecenie, od osiemnastu lat wpisują się w historię tego biegu, bez pracy i oddania tych ludzi nie moglibyśmy mówić o kodeńskiej legendarnej już „piekielnej piętnastce”. Mamy głęboką nadzieję, że i kolejna – jubileuszowa edycja Biegu Sapiehów, dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń i emocji.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania Kodnia z całymi rodzinami, skorzystania z bazy turystycznej oraz wspaniałych możliwości wypoczynku w nieskażonym środowisku naturalnym, różnorakich atrakcji rozrywkowych.

Bieg Sapiehów to impreza obok, której wyrasta wiele dodatkowych przedsięwzięć promujących bogatą kulturę regionu, w tym wątek religijnej różnorodności, czy  nadbużańską przyrodę, daje możliwość spłynięcia rzeką kajakami, poznania smaków miejscowej kuchni, odwiedzenia jagodowo-grzybowych lasów. Wszystko to sprawia, że  ten zakątek  ziemi lubelskiej coraz częściej odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale turyści. Mamy więc świadomość, że pewien cel organizacji biegów,  jest  konsekwentnie realizowany.

            Jacek Malarski

   Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

Scroll to Top