Historia biegu i Kodnia

HISTORIA BIEGU SAPIEHÓW

              Impreza zapoczątkowana w 2000 roku, swoją rangą przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Bieg Sapiehów jest wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez biegowych, 15 – kilometrowa trasa posiada atestację PZLA. W biegu głównym startują dorośli, można powiedzieć wiekowi biegacze, są niepełnosprawni, sportowcy zagraniczni. Dla najmłodszych rozgrywane są „Małe Biegi Sapiehów” (dystans 800m szkoła podstawowa, 1200m gimnazjum). Od kilku lat rozgrywany jest także „Bieg Przedszkolaka” w którym dzieci chętnie biorą udział. W 2019r po raz pierwszy rozgrywany będzie nordic walking „Marsz Sapiehów” na 5 km. Liczba uczestników stale rośnie.

            Doroczna impreza odbywa się przede wszystkim dzięki zaangażowaniu autentycznych społeczników, dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałego serca, którzy oddają swoje siły i środki, aby co roku na starcie mogli stanąć biegacze, aby ich godnie i serdecznie, jak to na Podlasiu, przyjąć.

            Wiemy, z relacji uczestników, że podoba im się w Kodniu, że ciekawi ich ten zakątek Lubelszczyzny. Wiele artykułów, opinii uczestników, kibiców biegu można przeczytać na naszej stronie w zakładce „Media o nas”. Takie opinie wyzwalają w nas, organizatorach biegu, dodatkowe siły, aby impreza mogła być kontynuowana.

            Bieg   Sapiehów   posiada   aspekt   nie   tylko  sportowy, służy  również  popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, wypoczynku połączonego z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic.

HISTORIA KODNIA 

Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=544756531204101&set=pb.100070092767206.-2207520000.&type=3

Zdjęcie źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=544756531204101&set=pb.100070092767206.-2207520000.&type=3

Kodeń był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i uzyskali w 1511 roku od Zygmunta Starego przywilej na budowę zamku i założenie miasta na prawie magdeburskim.

W 1513 roku Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje. W XVII wieku potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha doznał uzdrowienia w trakcie mszy św. Odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 roku. Po wielu perypetiach (winowajca przez pewien czas był obłożony ekskomuniką) obraz ten pozostał w bazylice p. w. Św. Anny wybudowanej w latach 1629-1640. W 1875 roku, kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, barokowe wspaniałości ufundowane przez Konstancję Sapieżynę, łącznie z obrazem, zostały wywiezione na Jasną Górę.

Obraz uroczyście powrócił do Kodnia w roku 1927. W wieku XVII i XVIII Kodeń był dobrze zagospodarowanym i jak na owe czasy dość ludnym miastem, jednakże w czasie kampanii napoleońskiej uległ pożarowi. Podczas powstania styczniowego mieszkańcy Kodnia brali czynny udział w walce z wojskami rosyjskimi.

W 1889 roku Kodeń stał się osadą gminną. Taką pozostaje do dziś. Jako ośrodek kultu religijnego odwiedzany jest licznie przez pielgrzymów przybywających z terenów całej Polski.

Scroll to Top