Jarmark Sapieżyński to jedno z największych wydarzeń historycznych i kulturalnych na ścianie wschodniej Podlasia. Impreza jak sama nazwa wskazuje nawiązuje do rodu Sapiehów, a konkretnie do Jana Sapiehy, który otrzymał w 1511roku otrzymał od króla Polski przywilej organizowania jarmarków w Kodniu.
Celem Jarmarku Sapieżyńskiego jest „zaprezentowanie publiczności bogatej historii Kodnia oraz dorobku społecznego, kulturalnego i gospodarczego Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora działających w gminie, promocja dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, w tym starodawnych tradycji, obrzędów, strojów czy potraw”.
Podczas imprezy odbywają się konne pokazy kaskaderskie i pokazy grup rekonstrukcyjnych, których tematem jest, np. Husaria Mikołaja Sapiehy i Polska Sarmacja. Na kodeńskich Błoniach rozgrywają się pojedynki, sceny z polowań, walki piesze i różne sceny historyczne, które w naoczny sposób przedstawiają cząstkę historii regionu. Podczas wydarzenia rękodzielnicy i twórcy ludowi prezentują swoje produkty, wyroby na wyznaczonych stanowiskach. Na jarmarku można skosztować potraw i produktów przygotowanych przez Pannę Apteczkową i nie tylko. Atrakcją są również występy zespołów śpiewaczy np. Jarzębina z Zabłocia oraz innych zespołów zaproszonych na te wydarzenie.
W tym roku czekają na nas takie atrakcje jak:
- pokazy husarskie
- turniej łuczniczy
- wystawcy z rękodzielnictwem
- zespoły muzyczne: Mezo, Weź nie Pytaj, Pozytywnie, albo wcale, zespół Pieśni i Tańca Podlasie, zespoły śpiewacze Kodenianki, Kalina, kapela Lubartowiacy, Bułhak Sisters i wiele innych
Zapraszamy!